PLACÓWKA OŚWIATOWA

STAROSTWA POWIATOWEGO W SIERADZU

NASZA STRONA INTERNETOWA:
zpwp-sieradz.pl 

Dnia 19.08.2019 roku w ramach projektu Kolorowa Lokomotywa realizowanego we współpracy z Łódzkim Domem Kultury, dzieci z ZPWP w Sieradzu odbyły atrakcyjną wycieczkę autokarową do Parku Wzniesień Łódzkich. Tam brały udział w warsztatach: malowały na płótnie farbami akrylowymi motywy przyrodnicze, próbowały zamknąć las w słoiku, wykonały karmniki dla ptaków z pudełek po napojach. Na koniec wszyscy zagrali w edukacyjną grę terenową.

Kolejna nasza wyprawa wakacyjna w ramach projektu z Łódzkim Domem Kultury KOLOROWA LOKOMOTYWA odbyła się w dniu 22.08.2019 roku. Odwiedziliśmy Leśną Osadę Edukacyjną w Kole. W Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Leśnych spotkaliśmy wielu mieszkańców potrzebujących pomocy specjalistów. Największą atrakcją był bardzo przyjacielski łoś Felek. Na zakończenie tej wycieczki, w podarku od organizatorów projektu otrzymaliśmy bardzo ładne bidony, które długo będą nam służyć podczas przyszłych podróży.

Dnia 26.08.2019 r. w ZPWP w Sieradzu gościliśmy Panie instruktorki z Łódzkiego Domu Kultury, które w ramach projektu Kolorowa Lokomotywa zaciekawiły nas warsztatami na temat segregowania śmieci, dbania o nasze środowisko. Mogliśmy samodzielnie ozdobić własną torbę na zakupy. Prawdziwą atrakcją okazał się KAMISHIBAI - Papierowy Teatr lub inaczej teatr ilustracji. KAMI to papier, SHIBAI to teatr. To technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii. Wykorzystuje się w niej plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai) - na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych - w której przedstawiane są kolejne fragmenty bajki lub opowiadania.

19.10.2019 r. GALA - uroczyste podsumowanie projektu Kolorowa Lokomotywa

Dnia 18.11.2019 r. dzięki współpracy z Łódzkim Domem Kultury podpisaliśmy kolejny projekt pn. Łódzkie pełne kultury - III edycja

(Zdjęcie ze str. intern. Łódzkiego Domu Kultury)

W dniu 30.09.2019 r.  w ZPWP w Sieradzu odbyły się warsztaty edukacyjne dla dzieci pn. Znasz swój znak? Zajęcia pozwalające uczestnikom na zgłębianie tajników heraldyki - poprzez analizę wyglądu, symboliki oraz typów herbów. Uczestnicy poznali również historię i symbolikę polskiego godła, a także herbu własnego miasta. Dzięki zdobytej wiedzy, związanej z symboliką barw heraldycznych oraz elementów wizualnych herbu, w części plastycznej dzieci wykonały własny herb, będący ich znakiem rozpoznawczym. Zajęcia prowadził Pan Cezary Pawlak - pracownik Działu Edukacji Muzeum Miasta Łodzi na stanowisku kustosza. Z wykształcenia historyk. Edukator, nauczyciel, koordynator projektów wystawienniczych i edukacyjnych. Wyróżniony odznaką "Za zasługi dla miasta Łodzi" oraz złotą odznaką "Za opiekę nad zabytkami" i odznaką honorową "Zasłużony dla kultury polskiej" przyznaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Było to pierwsze działanie dzięki współpracy z Łódzkim Domem Kultury w ramach projektu pn. Łódzkie pełne kultury - III edycja.

13 października 2019 r. Wizyta dzieci w Łodzi. Mieliśmy okazję usłyszeć koncert organowy w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina w Łodzi. Wykonawcy: Krzysztof Urbaniak - organy/narrator, Łukasz Mosur - organy. W programie było: Johann Sebastian Bach - Toccata i fuga d mol BWV 565 (oprac. na dwoje organów) oraz Wolfgang Amadeus Mozart - Symfonia g-moll KV 550 cz. I, improwizacje na organy i dwoje organów do animacji. Było to drugie działanie dzięki współpracy z Łódzkim Domem Kultury w ramach projektu pn. Łódzkie pełne kultury - III edycja

17 października 2019 r. w ZPWP odbyły się warsztaty muzyczne dla dzieci - Wiolonczela do słuchania i podglądania. Na warsztatach zaglądaliśmy do wnętrza wiolonczeli żeby posłuchać jej duszy. Sprawdzaliśmy co robi tam tajemniczy nieproszony gość - mała kulka kurzu. Czy ona ma wpływ na barwę dźwięku? Dowiedzieliśmy się w jaki sposób budowniczy instrumentu dostał się do jego wnętrza, żeby złożyć swój podpis i dlaczego wiolonczeliści noszą ze sobą niebezpieczne przyrządy do metalu, a za bilety lotnicze płacą dwa razy więcej od innych! Sprawdzaliśmy czy wygodniej gra się na wiolonczeli w eleganckim fraku, czy w poszarpanych dżinsach. Warsztaty poprowadziła pani Maria Katarzyna Filipiak - wiolonczelistka Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej członkini kwartetu smyczkowego Apertus Quartet, aranżerka.Było to trzecie działanie dzięki współpracy z Łódzkim Domem Kultury w ramach projektu pn. Łódzkie pełne kultury.

Dnia 28.10.2019 r. w ZPWP w Sieradzu odbyły się warsztaty druku 3D, chętni mogli spróbować zaprojektować zabawkę lub ciekawy motyw a następnie za pomocą długopisów 3D zrealizować pomysł. Dzięki Fabryce Rozwoju mogliśmy uczyć się programowania i robotyki. Było to ciekawe i nowe doświadczenie.

W dniu 16 grudnia 2019 roku w ZPWP w Sieradzu odbyła się XX Wigilia plastyczna i plebiscyt na najciekawszą pracę plastyczną o Świętach Bożego Narodzenia. Gościem specjalnym tegorocznej imprezy była twórczyni ludowa, pani Katarzyna Reszpondek. Uczestnicy warsztatów mieli okazję wykonać ozdobę choinkową, którą mogli zabrać ze sobą na pamiątkę spotkania. Dzieci z koła muzycznego zaprezentowały publiczności swoje umiejętności wokalne, umilały czas śpiewem kolęd, dzieci z kół tanecznych zaprezentowały tańce do utworów świątecznych, koła plastyczne pokazały swoje prace pt. "Świeta na szaro". Najwięcej emocji wzbudziło głosowanie na najciekawszą pracę o Świętach Bożego Narodzenia. Była to ostatnia w tym roku kalendarzowym impreza integracyjna w placówce.

Występy grup tanecznych, którymi opiekuje się Pani Beata Toboła
W dniu 04.02.2020 roku w ZPWP w Sieradzu odbył się bal karnawałowy dla Wychowanków naszej placówki.
 Autorka zdjęć: Pani Marta Witczak.
Tak pięknie na wiosnę zakwitły kwiaty posadzone przez Wychowanków ZPWP przed wejściem do naszej Placówki.
                                                                      Autorka zdjęć: N. Bąk
Pożegnanie grupy plastycznej ZPWP z Panią Teresą Król